  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER DIT99BL-C
Description Type of Product Digital Insulation Tester Operating Temperature 0 to 50 °C Display Digital Accuracy ±3% rdg 2 dgt Model No DIT99BL-C Power Source Battery Powered Dimension 95x145x150 mm Size 18 x 13 x 6 cm Color Yellow Insulation Resistance 0-200 MΩ Battery Type Alkaline Battery Material Plastic Frequency Range 0-200 M ohms Test Voltage 500 V Current – Voltage Range 500 V Country of Origin India Battery Voltage 9 V (AA)
Insulation Testers
Insulation Testers
  • WACO 2500 VOLT – 2500 MOHMS TO 2500 VOLT – 10000 MOHMS ANALOGUE INSULATION TESTER
  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER MEGGER 0-20G OHMS 0-2500V DIT-918
  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER MEGGER 0-200G OHM 0-5000V DIT-954
  • MECO ANALOGUE MEGGER INSULATION TESTER 0-500M OHMS 0-1000V MC-907
  • WACO 2500/5000 VOLT – 5000/10,000 MOHMS ANALOGUE, MOTOR DRIVEN INSULATION TESTER
  • MECO INSULATION TESTER DIT 99A
  • MECO ANALOG INSULATION TESTER MC 901BA 100V WITH BATTERY ADAPTOR
  • MECO ANALOG INSULATION TESTER MC 901 100V
  • MECO ANALOG INSULATION TESTER 500V-100M OHMS MC-903
  • Amprobe AMB-25 Digital Insulation Resistance Tester
  • WACO 5000 VOLT – 5000 MOHMS TO 5000 VOLT – 50,000 MOHMS ANALOGUE INSULATION TESTER
  • FLUKE INSULATION RESISTANCE METER 1503
  • WACO 1000 VOLT – 2000 MOHMS ANALOGUE, MOTOR DRIVEN INSULATION TESTER