  • MECO ANALOG INSULATION TESTER 500V-100M OHMS MC-903
Description Applications Ideal for Insulation Resistance Measurement of Electrical Equipment (Motors, Transformers, machines, etc) Cables for Communication Networks Industrial, Commercial & Residential Installations Electrical Cables for Distribution Networks Household Appliances (Washing Machines, Mixer, Toaster etc.) Accessories Test and Calibration Certificate x 1 Pc Crocodile / Alligator Test Leads (Red & Black) x 1 Pair Carrying Case x 1 Pc 1.5V AA Batteries x 6 (Fitted – In)
Insulation Testers
Insulation Testers
  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER MEGGER 0-200G OHM 0-5000V DIT-954
  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER DIT99BL-C
  • WACO 2500 VOLT – 2500 MOHMS TO 2500 VOLT – 10000 MOHMS ANALOGUE INSULATION TESTER
  • Amprobe AMB-25 Digital Insulation Resistance Tester
  • MECO INSULATION TESTER DIT 99A
  • FLUKE INSULATION RESISTANCE METER 1503
  • WACO 2500/5000 VOLT – 5000/10,000 MOHMS ANALOGUE, MOTOR DRIVEN INSULATION TESTER
  • MECO ANALOG INSULATION TESTER MC 901BA 100V WITH BATTERY ADAPTOR
  • WACO 1000 VOLT – 2000 MOHMS ANALOGUE, MOTOR DRIVEN INSULATION TESTER
  • MECO DIGITAL INSULATION TESTER MEGGER 0-20G OHMS 0-2500V DIT-918
  • MECO ANALOG INSULATION TESTER MC 901 100V
  • MECO ANALOGUE MEGGER INSULATION TESTER 0-500M OHMS 0-1000V MC-907
  • WACO 5000 VOLT – 5000 MOHMS TO 5000 VOLT – 50,000 MOHMS ANALOGUE INSULATION TESTER